O plemeni Coton de Tulear

Coton de Tulear je malé společenské psí plemeno s dlouhou bílou srstí vatové struktury, kulatých tmavých očí a inteligentního výrazu. Tento milý a inteligentní pejsek pochází z Madagaskaru a je příbuzný s bišonky a maltézáčky, má ale svůj vlastní osobitý styl. Na Madagaskar se pravděpodobně dostal s francouzskými vojáky, nebo piráty. Oblíbený se tehdy stal zejména na jihu ostrova, v okolí města Tuléar, díky němuž získal i název. V Evropě se tito psi poprvé objevili v roce 1977 na výstavě v Paříži. Dnes je rozšířen po celém světě.

Tento nesmírně okouzlující pes bývá vysoký v kohoutku přibližně mezi 25 až 28 cm a vážící v rozmezí 4 až 6 kg. Srst je jemná, načechraná a bez podsady. Barva srsti bílá, občas se šedými nebo žlutými znaky. Plemeno je typické přátelskou a hravou povahou. Jedná se o poměrně zdravé a nepřešlechtěné plemeno.

Cotonci jsou známí bohatou bílou srstí, která je měkká jako bavlna (francouzsky „coton“), z čehož plyne druhá část názvu plemene. Jsou od přírody velmi společenští a vycházejí s lidmi a jinými psy za předpokladu, že jsou dobře socializováni. Jedná se velmi loajální plemeno, jsou oddaní svým rodinám. Mají vysokou inteligenci a ve správných rukou se snadno trénují. Jsou velmi přizpůsobiví, dokážou být stejně šťastní v městském bytě, jako v domě na venkově. Hodí se i k jiným domácím zvířatům. Dobře si rozumí i s malými dětmi.

Přestože se jedná o společenského psa, tak jsou fyzicky zdatní a milují dlouhé procházky. Coton je otužilý pes, který si rád hraje za každého počasí, včetně sněhu a deště. Ale měl by vždy žít uvnitř se svými lidmi. Srst vyžaduje pravidelnou péči, nicméně není tak náročná, jak by se na první pohled zdálo, neboť srst má do jisté míry samočistící schopnost. Díky absenci podsady coton nelíná.

Cotonek si klade za cíl potěšit. Co dělá radost vám, dělá radost i jemu, pokud jste s ním. Nemá rád samotu. Pořiďte si toto plemeno, pokud jste většinu dne doma a máte spoustu času trávit se svým nejlepším psím přítelem.